?st Man?et Geri ?st Man?et ?leri
    Eskişehirspor'da görev dağılımı belli oldu
    Bu kriterlere uymayanlar maça giremeyecek!
    Eskişehirspor topbaşı yapıyor! İşte o tarih
    Herkes bu şekilde yaparsa işimiz kolay!

Buradasın: SPOR26.com Eskişehirspor Haberleri | "Eskişehirspor'u taraftar ruhu kurtaracak!"
 
"Eskişehirspor'u taraftar ruhu kurtaracak!"
Eskişehirspor'un tarihinde en çok forma giyen 8. oyuncu durumunda olan takım kaptanSezgin Coşkun’la bir söyleşi gerçekleştirildi. Sorulan her soruya içtenlikle cevap veren kaptan, “Eskişehirspor sevgisi olmayan insanların bu sorunları çözme ihtimali bana göre yok. Eskişehirspor’u taraftar ruhu kurtaracaktır” dedi.

 Tarih 7.04.2021 - 14:23:01 | Haber kaynağı: e-gazete


Haber etiketleri: 

Eskişehirspor | "Eskişehirspor'u taraftar ruhu kurtaracak!"


Eskişehirspor'un tarihinde en çok forma giyen 8. oyuncu durumunda olan takım kaptanSezgin Coşkun’la bir söyleşi gerçekleştirildi. Sorulan her soruya içtenlikle cevap veren kaptan, “Eskişehirspor sevgisi olmayan insanların bu sorunları çözme ihtimali bana göre yok. Eskişehirspor’u taraftar ruhu kurtaracaktır” dedi. 


“İLK GÜN HAYRAN OLMUŞTUM” 
İlk olarak Eskişehirspor ile nasıl tanıştığını anlatan Sezgin Coşkun, “2004 yılının Mart ayında Çorluspor forması giyerken Eskişehirspor deplasmanına gelmiştik. Eskişehirspor’un da, bizim de ligde pek bir iddiamız yoktu. Çok soğuk bir hava olmasına rağmen tribünler doluydu. Tribünleri öyle dolu görünce şaşırmıştım. Maçta daha iyi oynayan bizdik, galibiyeti kaçıran bizdik. Ama Eskişehirspor taraftarları takımlarını maç sonunda öyle bir bağrına bastı ki; hayretle tünel girişinden onları izlemiştim. İçimden ‘Allah’ım inşallah birgün ben de böyle bir taraftarı olan takıma transfer olurum’ diye dua etmiştim. 3 yıl sonra Eskişehirspor’a transfer oldum” dedi. 

“ESKİŞEHİRSPOR’U TARAFTAR RUHU KURTARACAK” “ÇOK BÜYÜK BİR CAMİA OLDUĞUNU BİLİYORDUM” 
Eskişehirspor’a transfer olduğu ilk günleri ve Süper Lig’e yükseliş aşamasını anlatan kaptan şunları söyledi; “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde oynadıktan sonra 2007 yılında Eskişehirspor’a transfer oldum. Transferim nedeniyle düzenlenen basın toplantısı gibi anılar benim için unutulmaz anlardı. Hayatımda ilk defa bu kadar gazeteciyi bir arada görmüştüm. Eskişehirspor’un çok büyük bir camia olduğunu biliyordum ve ilk o günlerde hissetmeye başlamıştım. İlk sezonda ligi 4. sırada bitirdik ve Süper Lig’e çıkma adına play off oynama hakkı kazandık. Yarı final maçında Diyarbakırspor’u, final maçında da Boluspor’u yenerek Süper Lig’e çıkmayı başardık.”

“FİNAL MAÇINDA HASTANELİK OLDUM” 
Diyarbakırspor ve Boluspor ile oynadığımız unutulmaz play off maçlarını ise kaptan kendi ağzından şöyle aktardı; “Yarı finalde maç penaltılara kalmıştı. Son penaltı bana kaldı. Atarsam finale yükselecektik. O an açıkçası çok değişik bir andı. Topu kalecinin soluna vurdum ve top ağlarla buluştu. O an öyle bir sevinç yaşandı ki sadece yaşayanlar bilir. Daha sonra final maçını oynadık. Rakip Boluspor’du. Ben ilk 11 olarak sahaya çıkmıştım. Maçın başında rakip oyuncu bana sert bir faul yaptı. Maçın hakemi Selçuk Dereli rakip oyuncuya kırmızı kart çıkardı. Rakip oyuncu soyunma odasına, ben hastaneye gittim. Ben hastanelik olunca yerime Tufan Esin dahil olmuştu. Yani finalde kısa bir süre görev yaptım. Buna rağmen yıllar sonra Süper Lig’e yükselen takımın bir parçası olmak tabii ki gurur verici.” 

“İLK İÇ SAHA GOLÜ BANA AİT” 
Süper Lig’de atılan ilk iç saha golü bana kısmet oldu diyen Sezgin, “Sivasspor ile oynamıştık. 2-2 berabere biten maçın ilk golünü ben atmıştım. Hayatımın en unutulmaz maçlarından birisi o maçtır” dedi. “O SEZON ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM” Eskişehirspor kariyerinde en çok üzüldüğü maçları küme düştüğümüz sezonda oynadığını ifade eden tecrübeli futbolcumuz, “En üzüldüğüm maçları küme düştüğümüz sezon oynadım. Akhisarspor ile oynanan 3-3 biten olaylı bir maçımız var. Kazanmayı çok istiyorduk. Kazanabileceğimiz bir Gaziantepspor maçından beraberlikle ayrıldık. Kazanabilecek noktaya getirdiğimiz Başakşehir maçından mağlup ayrıldık. Hala umut taşıdığımız Gençlerbirliği maçı ile de Süper Lig’e veda etmiştik” cümlelerini kurdu.

“ESKİŞEHİRSPORLU SEZGİN OLARAK ANILMAK GURUR VERİCİ” 
Kaptan; Eskişehirli olmamasına rağmen takımımıza karşı çok farklı bir sevgi beslediğini ise, “Özünde profesyonel futbolcular olsak da yıllar geçtikçe kulübün bir parçası olmaya başlıyoruz. 2 sezon Eskişehirspor’dan ayrı geçirdim ama sürekli Eskişehirspor’u takip ettim. Göztepe ile oynanan play off sezonunda ben Ankaragücü forması giyiyordum. Kaybedilen final maçı sonrasında inanın Eskişehirspor mentalitesini anlamış herkes gibi ben de çok üzülmüştüm. Türkiye’de herkes beni Eskişehirsporlu Sezgin Coşkun olarak biliyor. Ankaragücü ve Elazığspor formaları giyerken de bu durumu onlarca kez yaşadım. Deplasmana gittiğimiz şehirlerin taraftarları beni görünce Eskişehirspor ile ilgili bana sesleniyorlardı. Eskişehirsporlu tanınmak ve anılmak benim için gurur verici” dedi. 

“GENÇLER BU FIRSATI DEĞERLENDİRMEK ZORUNDA” 
Sezgin genç oyuncularla iletişimi konusunda kendisinin gençlik dönemlerini hatırlatarak, “Ben genç bir oyuncuyken Sergen Yalçın, Coşkun Birdal gibi çok tecrübeli isimlerle birlikte oynadım" diyerek şöyle devam etti; “Süper Lig’de oynarken kariyerini yapmış, kendini ispatlamış tecrübeli futbolcularla birlikte forma giydim. Biz gençler tecrübeli oyuncuların yanında futbolumuzu geliştirdik. Takımdaki genç oyuncular ile iletişim kurmak kolay bir iş değil. Onların hayata bakış açısı ile benimki arasında çok fark var. Bana karşı çok saygılılar. Beni dinliyorlar. Bulundukları konumun farkındalar. Yakalamış oldukları fırsatı değerlendirmek zorundalar. Antrenmanlarda ve maçlarda fiziksel ve mental olarak onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Şansını iyi kullananlar kısa sürede kulübe para kazandırıp transfer olabiliyorlar. Gelişim göstermeyen genç bir oyuncu ise belli bir süre sonra geriye gitmeye başlıyor. Hiçbir futbolcunun ‘artık ben oldum’ dememesi gerekiyor. Performansında ciddi düşüş olan genç oyuncunun yerine altyapıdan oyuncu geldiğinde de bu sefer psikolojik açıdan bir gerileme başlıyor. Eski performansını yakalaması çok daha zorlaşıyor.” 

“GENÇLER SADECE FUTBOLUNA ODAKLANMALI” 
Genç futbolcuların gelişimsel açıdan çok iyi bir dönemde olduğunu söyleyen tecrübeli oyuncumuz, “Yaşları müsait. Eleştiriler en az seviyede. Küme düşmüş bir takımın oyuncusu olduğun için stres yapabileceğin bir ortam yok. Sen sahaya çık ve sadece futbolunu oyna. Sadece oynayacağın futbola odaklan diyorum kendilerine. Yarışmacı bir takımda kendini geliştirmek daha zordur” cümlelerini kurdu. 

“ÇOK HOCA DEĞİŞTİRMEK İYİ BİR DURUM DEĞİL” 
Sürekli hoca değişiminin genç oyuncuları olumsuz etkilediğini söyleyen Sezgin Coşkun, “Bana göre genç oyuncuların çok sayıda olduğu takımlarda çok hoca değiştirmek doğru bir durum değil. Her hocanın kendisine göre doğruları var ve doğrulara genç oyuncuları adapte etmek kısa süreli bir iş değil. Geçiş dönemleri kolay olmuyor. Ben hocalarımızın işine asla karışmam. Takım kaptanı olmam nedeniyle bana fikrimi soran hocamız olduğunda her dönem düşüncelerimi paylaştım” ifadelerini kullandı. 

“TRİBÜNLERİ ÖZLÜYORUZ” 
Taraftarların tribün desteği ile oynadıkları maçları çok özlediklerini söyleyen Sezgin, “Eskişehirspor taraftarları her zaman 1 puandır diyebiliriz. 3 puana tamamlamak da biz futbolculara kalıyordu. Rakip takımları ve hakemleri çok kolaylıkla baskı altına alabiliyorlar. Tribünlerin performansı ve takımın performansı birbirini yakaladığı zaman da ortaya inanılmaz maçlar çıkıyor. Pandemi nedeniyle tribünlerin boş kalması bizi negatif etkiledi. Tribünleri özlüyoruz. İnşallah hayat en kısa zamanda normale döner” dedi. 

“ESKİŞEHİRSPOR’UN YOK OLMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ” 
Eskişehir dışındaki kentlerde de Eskişehirspor’un çok sevildiğini gözlemlediğini ifade eden Kaptan, “Türkiye’nin her yerinde sevilen bir takımda futbol oynuyorum. Eskişehir konusunun açılıp da, Eskişehirspor adının geçmediği bir sohbete denk geldiğimi hatırlamıyorum. Herkes Eskişehirspor’un bir an evvel Süper Lig’e çıkması gerektiğini söylüyor. Herkes 2. Lig’e düştü diye üzülüyor. Son yıllarda çok üzücü sezonlar geçirdik. Anadolu Efsanesi, Anadolu Yıldızı olarak bahsedilen bir kulübün yok olması gibi bir olay söz konusu olamaz. 56 yıllık koca bir çınar için ‘Eskişehirspor artık bitti’ lafı, kolaycı insanların lafıdır. Kolaycılıktır. Sürekli geçmişi konuşmanın kimseye bir faydası yok. Gelecek odaklı tartışmaların ve yorumların yapılması kulübün geleceği için çok daha faydalı olacaktır. Son üç yıldır sürekli oyuncu kaybeden, transfer tahtasını açamayan bir takım halindeyiz. Yarışmacı kimliğimizden koptuk. Sadece oyuncu geliştirip, borç ödemeye odaklanıldı” dedi.

“ESKİŞEHİRSPOR’U TARAFTAR RUHU KURTARACAK” Kulübümüzün var olmaya devam edeceğine tüm kalbi ile inandığını söyleyen Sezgin Coşkun, “Yöneticiler kulübün yaşaması ve kurtarılması adına çalışmalar yapıyorlar. Eskişehirspor bu kadar yıkıntının içerisinde bile yeniden var olacaktır. Çok fazla borç var. Psikolojik açıdan da büyük mücadele etmek gerekiyor. Geliştirici bir kulüp pozisyonunda olduğunuz için oyuncularınız takip ediliyor. Üç maç iyi oynayan birisi olduğunda herkesin ilgisi o oyuncuya kayıyor. Bu kadar sıkıntının içerisinde doğru iş çıkarabilmek de çok zordur. Eskişehirspor sevgisi olmayan insanların bu sorunları çözme ihtimali bana göre yoktu. Eskişehirspor’u taraftar ruhu kurtaracaktır” cümlelerini kurdu. “1 YIL DAHA FUTBOL OYNAMAYI DÜŞÜNÜYORUM” Sözleşme bitiş tarihi federasyonda 31.05.2021 yazsa dahi, anlaşmasında bir yıl daha opsiyon bulunduğunu söyleyen takım kaptanımız, “Eskişehirspor ile sezon başında 1+1 yıllık sözleşme imzaladım. Uzatma opsiyonumuz var. Saha içerisinde fayda sağlayabileceksem sözleşmeyi uzatırız. Başkanla da bu yönde görüştük. Sezon sonunda netleşecektir. Erken karar verip, kulüp açısından riske girmeye gerek yok. Şu anki düşüncem oynamaya devam etmekten yana. Ağustos ayında 37 yaşına gireceğim. Fiziksel durumuma göre karar vereceğiz diyebilirim. Şimdilik olumsuz bir durum yok. Eskişehirspor’a zarar verecek hiçbir şey yapmam. Futbolun ardından da saha içerisinde kalmak istiyorum” dedi. 

“SOSYAL MEDYA SAMİMİYETİ BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ” 
Yıllar içinde taraftarla olan iletişimin sosyal medyaya kayması yönünde de açıklamalar yapan futbolcumuz, “Sosyal medya bambaşka bir dünya. Bir �ikri olup, olumlu eleştiri yapanları okumaya çalışıyorum. Ama öyle bir kesim var ki, çok başka. Çok fazla yargılayıcı, suçlayıcı yazanlar var. O anki ruh haliyle hakaret seviyesinde yazanları görüyorum. Benim futbolumla ilgili konuşan herkese saygım var. Zor bir süreçte, fedakarlıklar yaparak, Eskişehirspor için mücadele ediyoruz. Ama bu ortamda işimizi daha zorlaştırıcı yorum yapanları ben iyi niyetli olarak değerlendirmiyorum. Sosyal medya birebir iletişimi azalttı. Samimiyet maalesef çok azaldı. ‘Aldığın paralar haram olsun, ayağın kırılsın, bir daha futbol oynayama inşallah’ gibi yorumları sosyal medyadan rahatlıkla yazabilenleri hayretle okuyorum. Yönetim, teknik heyet, futbolcular, sağlıkçılar, tesis çalışanları herkes fedakarlık yapıp kulübü düze çıkarmaya çalışırken, bu tarz yorumlar inanın hiç hoş değil” ifadelerini kullandı.

“SADECE GENÇ OYUNCULAR İLE BU İŞ OLMAZ” 
Son günlerde sosyal medyada çokça konuşulan ve tartışılan bir konuya da yorum getiren Sezgin, “Tamamen genç oyuncularla maçlara çıkalım ama 5 yiyelim diyenler var. Kusura bakmasınlar ama 17-18 yaşındaki çocuklar iki, üç maç üst üste farklı skorla mağlup olursa o oyuncularda çok ciddi özgüven problemleri meydana gelir. Her maç ezilen bir oyuncunun özgüven kazanması mümkün değil. Zaten bir de şöyle bir durum var. Tüm genç oyuncuların zaten gözünün içine bakılıyor. Birisi çıksa da umut olsa, oynatsak, kulübe kazanç sağlasak diye” dedi. 

“O AN SADECE TOPA VURMAYI DÜŞÜNDÜM” 
Adana Demirspor maçında 90+4’de attığı golü de anlatan Sezgin, “Adana Demirspor maçında beşli defans oynuyorduk. Son dakikalarda golü yiyince, Cengiz hoca forvete geç dedi. 90+4 olduğunda Furkan Balaban’ın Berkay’a doğru uzun bir top attığını gördüm ve topu takip ettim. Top kaybı olursa pres yaparım düşüncesi içerisindeydim. Berkay ikili mücadelede yerde kaldı, top da benim önüme düştü. O an içimden sadece topa vurmak geçti. Sol ayağımla vurdum ve top ağlara gitti. Herkes Berkay’ın penaltı pozisyonuna odaklandığı için golü de hiç kimse görmemiş” cümlelerini kurdu.

   


Bu haber 1248kez okundu.
0 kişi sitede, kişi de Facebook'ta yorumladı

  Yorumunuzu eklemek için tıklayınız 


  FACEBOOK YORUMLARI

 SİTE YORUMLARI

Henüz yorum yapılamış. İlk yorumu sen yap!

 Yorum ekle 

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
reklam

 FORUM

 

 DİĞER HABERLER

Eskişehirspor'da görev dağılımı belli oldu

 

Eskişehirspor'da görev dağılımı belli oldu

 

Eskişehirspor hocasını buldu!

 

Eskişehirspor hocasını buldu!

 

Beyaz Grupta ilk haftanın programı

 

Beyaz Grupta ilk haftanın programı

 

Eskişehirspor topbaşı yapıyor! İşte o tarih

 

Eskişehirspor topbaşı yapıyor! İşte o tarih

 

Eskişehirspor’un ilk hafta rakibi Karacabey Bld.

 

Eskişehirspor’un ilk hafta rakibi Karacabey Bld.

 
 
 
 

 


İletişim

Künye
Reklam

Eskişehirspor   |    Amatör Spor   |   Diğer Sporlar   |   Fikstür&Puandurumu

 

Copyright © 2012-19 Spor26.com

Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberler izinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. Spor26.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Spor26.com'da yer alan haberler ve maç tahminleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haber ve tahminlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.