Üst Manşet Geri Üst Manşet İleri
    Osman Taş: Zoru severim
    ZİRVEYE 3 ORTAK
    UZUN CÜMLELER KURACAK
    MEVLÜT TEŞEKKÜR ETTİ

Buradasın: SPOR26.com » Eskişehirspor Haberleri » Nice 50'lere Es Es'im
 
Nice 50'lere Es Es'im
Editörümüz ve köşe yazarımız Anıl Yazar'ın, Eskişehirspor'un 50.Yılı ile ilgili yazmış olduğu köşe yazısı sizlerle...
 

 Tarih 19.6.2015 - 17:30:15

Haber kaynağı: http://www.spor26.com/


Nice 50'lere Es Es'im

Haber etiketleri: 

Eskişehirspor | Nice 50'lere Es Es'im


19 Haziran 1965 kurulan ve kurulduktan sonra iki yıl içinde 1.Lig’de (Süper Lig’in o dönemki ismi) zirveye oynayan, iki şampiyonluğu hakem kararlarıyla elinde alınmış olan Eskişehirspor, 1.Lig’de mücadele etmeye başladığı 1966-67 sezonundan, düşüşe geçmeye başladığı  1975-1976 sezonuna kadar olan 10 sezonda ligi 3 kez ikinci, 2 kez üçüncü, 2 kez dördüncü, 1 kez sekizince ve 2 kez de dokuzuncu sırada bitirdi. Yine bu yıllar arasında o zaman Fuar Şehirleri Kupası adıyla oynanan Avrupa Kupası maçları ve son 10 dakikada gelen Sevilla zaferi de var.
Eskişehir’in her evladı gibi bu şehrin parlayan yıldızına olan tutkum, Eskişehirspor’un aykırılığından, büyük taraftarından, şanlı ve tertemiz geçmişinden ve annemin küçükken çalıştığı, kulübün kurucularından Nafiz Yazıcıoğlu’na ait olan dükkandaki anılarından beslendi. Eskişehirspor’lu futbolcuların uğrak noktası olan bu dükkanda çalışan annemin anlattıklarından ve Eskişehirspor’un o dönemki yöneticilerinin, futbolcularının açıklamalarından Kırmızı Şimşekler’in kolej takımı havasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.
İşte o kolej takımı havasındaki takım, müzesinde 1 Türkiye Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve  3 Başbakanlık Kupası bulunan Eskişehirspor; ilerleyen yıllarda Trabzon ve Bursa’nın nihayete erdireceği Anadolu Devrimi’nin ilk neferidir. Ancak İstanbul takımlarının lobi çalışmaları ve hakem yardımlarıyla Eskişehirspor’un iki şampiyonluğu çalındı. Fethi Heper’in, “Eğer televizyon olsaydı tüm Türkiye Eskişehirsporlu olurdu” sözü de o dönem Eskişehirspor aleyhine yapılan lobi çalışmalarını en güzel özetleyen cümlelerden biri.

Zaman içinde ne yazık ki kulübün yükselişinin altındaki dinamiklere bağlı kalamadık. 17 yıl boyunca formasını giydiği Eskişehirspor’da 520 maç kaptanlık pazubandını takan İsmail Arca’nın rekorunu kıracak bir başka futbolcu daha çıkmadı Eskişehirspor’da. Son yıllarda altyapıdan çıkan isimlerle bu konuda umutlanılsa da endüstriyelleşen futbolun dinamiklerine yenik düştük.

Eskişehirspor sadece sportif anlamda aynı zamanda taraftarıyla da bir farklılığın simgesi oldu. Taraftarlarının itici gücüyle özellikle İstanbul takımlarına evinde sahayı dar eden Es Es, her zaman Türkiye’nin en zor deplasmanlarından biri oldu. 1995’te Konya’da Aydınspor’la oynanan maça 32 bin taraftar akın ederek rekor kırdı. Hatta bu büyük taraftar öyle bir iş yaptı ki, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’e mektup yazarak, kanser olan oyuncuları Necdet Yıldırım’ı ziyaret etmesini rica etmiş ve Kraliçe Elizabeth de bu isteği kırmamıştır. 
Efsanenin efsane taraftarının sıra dışılığına bir diğer örnek ise aralarında Ay’a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong’un da bulunduğu NASA’nın 3 Amerikalı astronotundan, Amigo Orhan’a gelen mektuptur. Özgür Topyıldız’ın “Andolu Efsanesi” adlı kitabında geçenlere göre 1969 yılında Aya giden ilk insanlar olan Armstrong ve diğer iki astronot, o dönem tüm Türkiye’yi coşturan Amigo Orhan’a ve Es Es’e bir teşekkür mektubu göndermiştir. 

Vefa
Necdet Yıldırım, Sinan Alaağaç ve  Ediz Bahtiyaroğlu’yla birlikte de vefa Eskişehirspor’un eskimeyen geleneği oldu. Bu yönüyle de diğer takımlardan ve Anadolu kulüplerinden daha özel bir konuma sahip oldu. 

2008’te yeniden hak ettiği yere dönen Eskişehirspor, geride kalan 7 sezon içerisinde yeniden ben buradayım mesajı verse de, kulübün kuruluş yıllarında büyük özverilerde bulunan başkan ve yöneticilerinin becerilerini ve özverilerini fazlasıyla arıyor. Şehirde pek çok iş adamı ve nüfuzlu kişi olmasına karşın kimse tam anlamıyla Eskişehirspor’lu değil ve hiçbiri taşın altına elini sokmuyor. Eskişehirspor Başkanlığı yapma şerefine nail olanlardan oturdukları koltuğun ve kulübün büyüklüğünü anlayarak hareket etmelerini bir Eskişehirli ve Eskişehirsporlu olarak rica ediyorum.
1960’ların sonu ve 70’lerin başında yaşanılan masalsı günlere geri dönebilmemiz umuduyla nice 50 yıllara Eskişehirspor.

   

Bu haber 5129kez okundu.
0 kişi sitede,  kişi de Facebook'ta yorumladı

  Yorumunuzu eklemek için tıklayınız 

  FACEBOOK YORUMLARI

  SİTE YORUMLARI

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu

 ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI

  1-  Zafer_Eses26  10360
  2-  Bluesky  7636
  3-  EsTanerkale  4070
 
Sende yarışmaya katıl!  
reklam
 

 DİĞER HABERLER

SIKI GÜVENLİK VARDI

 

SIKI GÜVENLİK VARDI

 

“BU TABLO YAKIŞMIYOR”

 

“BU TABLO YAKIŞMIYOR”

 

ES-ES’İN DEĞİŞMEYEN KADERİ

 

ES-ES’İN DEĞİŞMEYEN KADERİ

 

“LİSTEMİZ HAZIR”

 

“LİSTEMİZ HAZIR”

 

“GÖREVİMİZİ TAMAMLADIK”

 

“GÖREVİMİZİ TAMAMLADIK”

 
 
 
 

 


İletişim

Künye
Reklam

Eskişehirspor   |    Amatör Spor   |   Diğer Sporlar   |   Fikstür&Puandurumu

 

Copyright © 2012-19 Spor26.com

Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberler izinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. Spor26.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Spor26.com'da yer alan haberler ve maç tahminleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haber ve tahminlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.