Üst Manşet Geri Üst Manşet İleri
    Osman Taş: Zoru severim
    ZİRVEYE 3 ORTAK
    UZUN CÜMLELER KURACAK
    MEVLÜT TEŞEKKÜR ETTİ

Buradasın: SPOR26.com » Eskişehirspor Haberleri » Yürümeden koşmaya çalışmak
 
Yürümeden koşmaya çalışmak
Spor26 editörü ve köşe yazarı Anıl Yazar'ın Eskişehir Basket ile ilgili yazmış olduğu köşe yazısı...
 

 Tarih 11.5.2016 - 13:20:13

Haber kaynağı: Anıl Yazar


Yürümeden koşmaya çalışmak

Haber etiketleri: 

Eskişehirspor | Yürümeden koşmaya çalışmak


Eskişehir Basket için sezon siyah ve beyaz kadar tezat içinde geçti. Geç kurulan bir kadroyla, düşük bütçeli bir takım olarak yola çıkıldı. Sezon başında hedef ligde kalmak olarak konulurken, sezonun ilk yarısı sona ererken play-off potasının içinde yer alan Eskişehir Basket, hedef büyüttü. Ama hedef büyütülürken takımın potansiyeli göz ardı edildi ve sezonun ikinci yarısı büyük bir başarısızlıkla geçti, sezonun geneline de bu durum sirayet etti.
Sezonun başlamasına kısa bir süre kala, genç ve pek çoğu kendine kulüp bulamayan oyunculardan kurulu bir kadroyla yola çıkan Metin Ağırbaşoğlu ile lige başlarken hedef kümede kalmaktı. Ligin ilk haftalarında alınan başarılı sonuçların ardından takım üst sıralara tutundu. Dar bir oyuncu havuzundan kurduğu kadroyla Metin Hoca hem başarılı sonuçlar aldı hem de takıma özellikle iyi bir savunma kültürü getirdi. Genco Ozan Dilik, Yiğitcan Vardal, Mert Celep  gibi oyunculara seviye atlattı. Öyle ki Ağırbaşoğlu’nun ayrılmasının ardından özellikle Genco Ozan ve Yiğitcan’ın ligin ikinci yarısında büyük bir düşüş yaşadıkları aşikar.
İlk yarının son 4 haftasında, 3’ü Eskişehir’de olmak üzere kaybedilen maçların ardından Ağırbaşoğlu’yla yollar ayrıldı. Sezonun ilk yarısını 8.sırada tamamlayan Eskişehir Basket için bu hamle zaruri gibi gözüktü. Çünkü yazının başında da belirttiğim gibi sezon başındaki hedeflerle sezonun devamındaki hedefler artık örtüşmüyordu. Yönetim daha fazlasını istiyordu ve bunun için de geçen sezondan olumlu bir referansa sahip olan Brad Greenberg’e yöneldiler. Teoride bakıldığı zaman doğru da bir hamle yaptılar. Ancak geçen sezon yabancı ağırlıklı rotasyonla oynayan Amerikalı koçun, iki yabancı kısıtlaması olan ve dinamiklerini hiç bilmediği bir alt ligde, Ağırbaşoğlu’nun özgüven kazandırdığı Türk oyuncularla inşa etmeye çalıştığı sistem hata verdi. Greenberg’ün takımın başına geçtiği ilk birkaç maçta geçen sezon Süper Lig’de oynattığı basketbola benzer ‘penetre-pas’ oyununu takıma aşılamaya çalıştı. Ancak geçen sezon elinde Randle, Harris, Walsh ve Haislip gibi hem atletik hem de iyi şut atabilen daha fazla oyuncuya sahipti. Greenberg’ün kafasındakileri Goldwire dışında yeterli düzeyde yerine getirebilecek bir oyuncunun bulunmaması sonucu Eskişehir Basket’in hücum planları aksadı. Ekol olarak savunmaya çok fazla önem vermeyen ve atarak maç kazanmaya çalışan bir koç olan Greenberg’ün takımı ligin ikinci yarısında pek çok maçı farklı kaybederek hedeften uzaklaştı.
Greenberg döneminde yapılan önemli hatalardan biri de Marshall Moses’la yolların ayrılmasıydı. Bu ligin dinamiklerini iyi bilen ve sezon başından beridir takımda olan Moses’la yollar, Süper Lig’e yükselme şeklinde büyütülen hedef doğrultusunda ayrıldı. Yerine ondan daha kariyerli, daha iyi bir pivot geldi ancak yaklaşık iki sezondur sakatlıklarla boğuşan ve eski atletizminden uzak Shawn James hamlesiyle takımın balansı iyice bozuldu. Ve sonuç olarak son 12 maçta alınan 11 mağlubiyetle play-off potasının dışına çıkılıp, sezon başındaki hedefe uygun düşercesine sezon, 13 galibiyetle 15.sırada, düşme hattının iki basamak üstünde tamamlandı. 
Ligde kalma hedefiyle sezona başlayan Eskişehir Basket, kendini play-off potasında bulduktan sonra hedefini büyüttü. Ancak “Beklentiler Gerçekçi Olmalı” yazımda da belirttiğim gibi, takımın potansiyeli göz ardı edilerek arttırılan hedefler oyuncuları olumsuz etkiledi. Sonuçta organizasyon anlamında henüz emekleme aşamasında olan Eskişehir Basket, yürümeye başlamadan koşmaya çalıştı ve en sonunda da yere düştü.
Yıllardır Eskişehirspor gibi büyük bir markanın da etkisiyle ciddi bir basketbol organizasyonuna sahip olamayan Eskişehir’e, geçen sezon kazandırılan Eskişehir Basket, yeni yönetimiyle bu sezonu kayıp bir sezon olarak da görmemeli. Şehirle daha fazla bütünleşmesi ve destek görmesi halinde Eskişehir Basket’in, bu şehre katacağı değer ve yaşatacağı heyecan oldukça fazla olacaktır.

   

Bu haber 5052kez okundu.
1 kişi sitede,  kişi de Facebook'ta yorumladı

  Yorumunuzu eklemek için tıklayınız 

  FACEBOOK YORUMLARI

  SİTE YORUMLARI

 Akif Öz diyor ki;

11.5.2016 15:09:24 

      Elinize sağlık Anıl bey, sezonu gayet net özetlemişsiniz. İnşallah ders çıkarması gerekenler dersini çıkarırlar.

Cevapla

Sayfa  

 Yorum ekle 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu

 ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI

  1-  Zafer_Eses26  10360
  2-  Bluesky  7636
  3-  EsTanerkale  4070
 
Sende yarışmaya katıl!  
reklam
 

 DİĞER HABERLER

SIKI GÜVENLİK VARDI

 

SIKI GÜVENLİK VARDI

 

“BU TABLO YAKIŞMIYOR”

 

“BU TABLO YAKIŞMIYOR”

 

ES-ES’İN DEĞİŞMEYEN KADERİ

 

ES-ES’İN DEĞİŞMEYEN KADERİ

 

“LİSTEMİZ HAZIR”

 

“LİSTEMİZ HAZIR”

 

“GÖREVİMİZİ TAMAMLADIK”

 

“GÖREVİMİZİ TAMAMLADIK”

 
 
 
 

 


İletişim

Künye
Reklam

Eskişehirspor   |    Amatör Spor   |   Diğer Sporlar   |   Fikstür&Puandurumu

 

Copyright © 2012-19 Spor26.com

Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberler izinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. Spor26.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Spor26.com'da yer alan haberler ve maç tahminleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haber ve tahminlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.