Üst Manşet Geri Üst Manşet İleri
    Diri: "Müsaade etmeyeceğiz"
    Tarık Çamdal'dan şok talep
    Es Es pazara sabitlendi
    Mutfak masraflarına taraftar el attı

Buradasın: SPOR26.com » Eskişehirspor Haberleri » Özeçoğlu'ndan ağır sözler
 
Özeçoğlu'ndan ağır sözler
Özeçoğlu toplantıda merakla beklenen bağımsız denetim şirketinin raporlarını da açıkladı.
 

 Tarih 7.11.2017 - 10:59:55

Haber kaynağı: İstikbal


Özeçoğlu'ndan ağır sözler

Haber etiketleri: 

Eskişehirspor | Özeçoğlu'ndan ağır sözler“FİNANSAL RÖNTGEN ÇEKİLDİ”
Özeçoğlu “İşbaşına geldiğimizde, Eskişehirspor’umuzun bir muhasebe ve hukuk altyapısı mevcut değildi. Kayıtların hiçbirisi güvenilir değildi. Genel bir finansal ve hukuki röntgen çekildi. Eskişehirspor’un hukuki ve finansal alt yapısı oluşturuldu. Hiç vakit kaybetmeden Eskişehirspor’un kurtuluş formülü olarak görülen şirketleşme projesi için çalışmalar başlatıldı. Geldiğimiz bu noktada, şirketleşme çalışmaları tamamlandı ve karar aşamasına gelindi Eskişehirspor’umuzun şirketleşmeye gidebilmesi için kurumsal ve şeffaf yönetim modelinin oturtulması gerekiyordu, gelinen noktada bu durum da hayata geçirilmiştir. Ancak, şeffaf yönetim anlayışı gereği, Kulübümüzün son 5 yılının da tarafsız bakış açısıyla denetlenmesi gerekiyordu. Şeffaf yönetim anlayışımızın başlangıcı olarak, dünyanın 4 büyük denetim firmalarından birisi ile anlaşılarak, eski yöneticileri yargılamadan, son 5 seneyi kapsayan, mevcut durumu ortaya çıkaracak, finansal denetim yaptırıldı”

"PARALAR RESMEN ÇAR ÇUR EDİLMİŞ”
“Denetleme, 30.06.2012- 30.06.2017 tarihleri arasında kalan dönemi kapsamaktadır. Bu denetleme sonrası sunulan raporun kapsamı, 5 yıllık süreçte işleyişin ve hareketlerin usul anlamında uygunluğunun denetlenmesidir. Rapor özel kişileri değil kulüp tüzel kişiliği kapsıyor ve inceleme kulüp içerisinde sunulan belgelerle sınırlıdır. Belgelerin sahte olup olmadığı yönünde herhangi bir inceleme yapılmamış, rapor içerisinde değerlendirilen tüm belgeler doğru kabul edilmiştir. Yapılan denetleme sonucunda, banka kayıtları ile muhasebe kayıtları arasında tutarsızlıklar tespit edilmiştir. Belgelendirilemeyen harcamalar mevcut olduğu görülmüştür.Düzenli bir muhasebe sistemi olmadığı için bazı tespitler hard copy evraklar ile birebir eşleme yapılmaya çalışılmıştır.2012-2013 sezonuna ait muhasebe verilerinin anlaşılır ve güvenilir olmaması sebebiyle sezona ilişkin bir hesaplama yapılamamıştır.2013/2017 arasındaki futbolcu, teknik adam ve temsilci maliyeti   : 160.518.615 TL. FİFA, CAS, UÇK ve Mahkemelerde derdest : 37.363.704 TL. İhtarnameye konu alacak miktarı : 1.028.705 TL. Toplam = 198.911.024 TLBu hesaplamalara, yargılaması devam eden dosyalara ilişkin meblağlar dahil değildir”.


 


 “20.840.127 TL PRİM ÖDENMİŞ”


“2013-2017 arasındaki 4 sezonda, yönetim kurulu kararı olmadan 20.840.127 TL – prim dağıtılmıştır. Bu dağıtımlara konu olan futbolcu, teknik adam ve personelin kendisi ile ilişkilendirilmiş prim tutarını aldığına dair yazılı bir doküman bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu ödemeler muhasebe kayıtlarında yoktur. Elden yapılan açıklamasız ödemelerdir. Bunların ilgililerine verilip verilmediği araştırılmamıştır”


 “SENETLER GERİ ALINMAMIŞ”


“Teknik adam ve futbolculardan, ödeme yapılmasına rağmen geri alınmayan senetler toplamı 5.234.993 TL. Burada ciddi bir usul problemi vardır. Ödemelerin yapılmasına rağmen geri alınmayan senetler, usul açısından ciddi bir risk teşkil etmektedir”.


 “% 60’LARA VARAN MENEJERLİK ÖDEMELERİ YAPILMIŞ”


“Teamül gereği menajerlik ücreti komisyonu maksimum % 7- 10’dur. Kulübün 4 yıllık dönemde fazladan ödediği menajerlik komisyonları % 10’luk en üst seviyenin üstünden hesaplanırsa toplam: 1.642.492 TL’dir. Bu dönemde % 60’lara varan menajerlik komisyonları tespit edilmiştir. Bazı futbolcular için temsilci sözleşmelerinin ve kulübe düzenledikleri faturaların bulunmadığı, fakat kendilerine bir takım ödemeler yapıldığı tespit edilmiştir. Bu ödemeler toplamı: 385.944 TL”


 “YÜKSEK FAİZLER”


2014-2015  ve 2016 yıllarında kullanılan kredilerin maliyetlerinin ortalaması yıllık %23,44’dür.Yine aynı dönemlerdeki factoring kredi maliyetleri %24’tür. Yapılan araştırmada bu dönemlere konu olan yıllara ilişkin faiz oranları ise %10’dur. Görüldüğü üzere %14’lük fazladan bir faiz oranı Eskişehirspor için kullanılmıştır. 3 yılda 2014-2015  ve 2016da toplam 30.000.000 TL faiz ödenmiştir.Ayrıca aynı dönemde, bu yüksek faizli kredileri bulmak, finansman sağlamak amacıyla üçüncü şahıslara da 120.000 TL komisyon ödendiği tespit edilmiştir. Usül yönünden en azından 3 firmadan teklif alınması ve bir sözleşme yapılması gerekirken. Satın alma işlemlerindeki tedarikçilerin seçimleri esnasında, işlemlerin % 99’unda alternatif  teklif alınmamış, % 86’sında ise herhangi bir sözleşme olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemede, detayı tespit edilmemiş, içeriği belirsiz harcamaların 1.337.737 TL olduğu belirlenmiştir. Eski yöneticilerden birisi, kulüp seçimlerinde kullanılan propaganda filmi için 17.500 TL tutarındaki ödemeyi kulüp kasasından yapmıştır. Eski yöneticilerin vecibelerinden bazıları loca olarak kendilerine tahsis edilmiştir. Katılımcı sayısı belli olmayan yemek faturaları tespit edilmiştir. Mali genel kurulda açıklanan toplam borç tutarı 116.000.000 TL iken, göreve geldiğimiz 13 Temmuz 2017 tarihi itibari ile toplam borcun +48.989.614 TL ilave ile yaklaşık 165.000.000 TL olduğu tespit edilmiştir. Bunlara henüz daha kesinleşmemiş alacaklar ve yargılaması süren alacaklar dahil değildir. Verilen bazı senetlerde yetkili imzasının bulunmadığı tespit edilmiştir.Tüzükte belirtilen borçlanma oranlarına uyulmamıştır. Bu bağımsız denetim raporu maalesef buzdağının görünen yüzüdür arkadaşlar” dedi. 

   

Bu haber 6054kez okundu.
0 kişi sitede,  kişi de Facebook'ta yorumladı

  Yorumunuzu eklemek için tıklayınız 

  FACEBOOK YORUMLARI

  SİTE YORUMLARI

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

 Yorum ekle 

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu

 ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI

  1-  Bluesky  7636
  2-  EsTanerkale  4070
  3-  Es Es Kayra 26  3083
 
Sende yarışmaya katıl!  
reklam
 

 DİĞER HABERLER

''Devre arası transferi açabilirsek!''

 

''Devre arası transferi açabilirsek!''

 

Diri:

 

Diri: "Müsaade etmeyeceğiz"

 

Altınordu 2-0 Eskişehirspor

 

Altınordu 2-0 Eskişehirspor

 

Tarık Çamdal'dan şok talep

 

Tarık Çamdal'dan şok talep

 

Şimşekler kapıları kapattı

 

Şimşekler kapıları kapattı

 
 
 
 

 


İletişim

Künye
Reklam

Eskişehirspor   |    Amatör Spor   |   Diğer Sporlar   |   Fikstür&Puandurumu

 

Copyright © 2012-19 Spor26.com

Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberler izinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. Spor26.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Spor26.com'da yer alan haberler ve maç tahminleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haber ve tahminlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.